İnsülin,Doğru bir beslenme programı, daha çok fiziksel aktivite ve fazla kiloların verilmesi insülin direncinin tedavisinde önemli bir rol oynamaktadır.

Yapılan testler sonucunda insülin direnciniz olduğu tespit edilirse doktorunuz size beslenmenizle ilgili bazı bilgiler verecek ya da bir beslenme uzmanına yönlendirecektir. İnsülin direnci olan kişilere genellikle yağsız et, yeşil yapraklı sebzeler, daha fazla besin lifi alabilecekleri gıdalar, taze meyveler ve bakliyat tüketmeleri önerilir.

Kan şekeri seviyesinin korunması ve şeker seviyesinde dalgalanmalar oluşmaması için kahvaltıyı atlamadan her gün 3 öğün ve 2-3 ara öğün olarak yemek yemek önemlidir.

Omega 3 yağ asidi bakımından zengin olan balık, keten tohumu, yumurta gibi besinlerin daha çok tüketilmesi önerilir. Bazı durumlarda omega 3 takviyesi kullanılması önerilebilir.

İnsülin seviyesinin korunması için bir diğer önemli nokta düzenli egzersizdir. Düzenli egzersiz hormon dengesinin korunmasına yardımcı olurken stresi azaltarak böbreküstü bezlerinin fazladan hormon üretmesini önler.

Uyku düzeninin sağlanması, alkol tüketiminin azaltılması, sigaranın bırakılması hem insülin direncinin tedavisinde hem de genel sağlığın korunması açısından oldukça önemli noktalardır.

İnsülin, moleküler ağırlığı 5,8 kilodalton olan, polipeptit yapılı ve vücuttaki karbonhidrat özüştürmesinin düzenlenmesinde glukagon ile birlikte etkin rol alan bir hormondur. Kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Pankreasın hormonal salgı birimleri olan Langerhans adacıklarından salgılanan insülinin adı da Latince’de “ada” anlamına gelen “insula” sözcüğünden gelmektedir.

İnsülin, eksikliğinde ya da azlığında şeker hastalığının çeşitli tiplerine neden olan ve vücutta pankreas tarafından salgılanan bir hormondur. 19. yüzyılın sonlarında keşfedilmiş olup, ilaç olarak kullanılması 20. yüzyılın başlarına rastlar. İnsülin hormonunun yokluğu yüksek şekere (birinci tip), azlığı ya da insülin direnci de düşük şekere (ikinci tip) yol açmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir