İnsülin, eksikliğinde ya da azlığında şeker hastalığının çeşitli tiplerine neden olan ve vücutta pankreas tarafından salgılanan bir hormondur. 19. yüzyılın sonlarında keşfedilmiş olup, ilaç olarak kullanılması 20. yüzyılın başlarına rastlar. İnsülin hormonunun yokluğu yüksek şekere (birinci tip), azlığı ya da insülin direnci de düşük şekere (ikinci tip) yol açmaktadır.

İnsülin, vücutta glukagon ile beraber karbonhidrat düzenlenmesinde görev almaktadır. Kan şekeri dşayetini düşürür ve düzenler. Vücuda alınan karbonhidratlar çeşitli aşamalardan geçtikten sonra glukoza çevrilerek, kullanılmak üzere hücrelere gönderilmektedir. Glukozun hücrelere girme aşamasında görev yapan düzenleyici neden insülindir. Karbonhidratların glukoza çevrilerek hücrelere taşınması her insan metabolizmasında farklılık göstermiştir ve bu nedenden dolayı insülin salgılanma ve de kullanım miktarı da şahsa göre parametre olabilmektedir. İnsan insülinine en yakını domuz insülini olup, arada bir adet aminoasit birimi farkı bulunmaktadır.

Glukoz, hücrelere gereksinimleri olduğu üzere enerji sağlayan maddedir. Hücrelere bu gereksinimlerini sağlayacak aracı ise insülin hormonudur. Doğal olarak, insülin yokluğu ya da azlığı halinde ortaya çıkan diyabet hastalığının, dışarıdan alınacak yeterli miktar ile sürekli olarak tedavi edilmesi yaşam için gerekmektedir.

İnsülin hormonu yokluğu, azlığı ya da direncinde ortaya çıkan şeker hastalığı için bedenin sürekli olarak desteklenmesi gereklidir. Bunun için kullanılan üç ana teknik bulunmaktadır : insülin enjektörleri, insülin kalemleri ve insülin pompaları. Bu tekniklerin Tümü deri altına uygulanmakta olup, uygulama türü hastalık derecesine bağlı olarak farklılık göstermiştir. İnsülin; kalça, bacak, kol ve karın bölgelerinden hastanın seçimine bağlı olarak uygulanabilir. Fakat, sürekli olarak aynı bölgeden yapılan uygulama şişlik, morarma ve sertlik gibi yan etkilere ve bunun yanı sıra uygulama bölgesinde gereğinden çok insülin birikmesine neden olur.

İnsülin, katiyen bağımlılık yapmamaktadır ve vücuda enjektesi makul kullanıldığı sürece diyabet hastaları için en iyi tedavi tekniğidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir