İnsülin direnci, vücudumuzda ki hücrelerin insüline karşı duyarsız hale gelmesidir. İnsülin pankreasın beta hücrelerinden salgılanan bir hormondur. Bu hücreler pankreasta Langerhans adacıklarında yer almaktadır. Buradan salgılanan insülin tüm vücudumuza dağılmakta ve bütün hücrelerimize glukoz molekülünün girşini sağlamaktadır. Bu sayede kan şekerimiz kontrol altında tutulmaktadır.

İnsülin ayrıca hücrelerimizin büyümesini de kontrol etmektedir. İnsülin direncinde hücreler insüline karşı duyarsızlaşarak glukoz molekülünü hücre içerisine almamaktadır. İnsülin direnci olan kişilerde kan şekeri yükselmektedir. İnsülin hormununun fonksiyonu yitirmesi nedeniyle pankreastan daha fazla insülin salgılanmakta ve insülinin kan seviyesi de artmaktadır. İnsülin direnci olan kişilerde kan şekerini düşürmek için dışarıdan verilen insülin tedavisi etkili olmamaktadır. İnsülin direnci vücutta diyabetin yan etkilerinde artış ve kalp damar hastalıkları riskinde artışa neden olmaktadır.

İnsülin Direnci Neden Olur

Her ne kadar genetik nedeler tam olarak açıklanamasa da bir çok araştırmada ırsi geçiş gözlenmiştir. Ayrıca bir çok ilaç da insülin direncine neden olabilmektedir.

1. Yüksek tansiyon kolesterol ve bel çevresinde ki yağlanma ile karakterize olan metabolik sendrom
2. Obezite
3. Hamilelik
4. Stres ve depresyon
5. Enfeksiyon
6. Hareketsizlik ve kilo alımı
7. Steroid kullanımı
gibi bir çok durum insülin direncine neden olabilmektedir.

İnsülin Direnciyle Diyabet Arasındaki İlişki

Tib2 diyabet ilerleyen yaşlarda obezite ile birlikte ortaya çıkan bir diyabet tipidir. İnsülin direnci tib2 diyabet gelişimini hızlandırır. Uzun yıllar kan şekeri ve kan insülin seviyeleri normal seyreden kişilerde aniden insülin direnci gelişebilir. Yüksek insülin seviyeleri genellikle obez,yüksek tansiyon ve kollestrolü olan kişilerde görülür. Kan şekeri seviyesi ile birlikte insülin seviyesinde ki artış insülin direnci tanısında önemlidir. İnsülin direnci olan kişilerde özellikle yemek yedikten sonra artan kan şekeri seviyesini dengelemek için pankreastan fazla miktarda insülin salgılanır. Fakat insülin vücuttaki hücreler üzerinde etkisiz olduğu için kan şekeri hızla yükselir. Tib1 ve tib2 diyabet ayrımın da kan şekeri seviyesinin yüksekliğinden daha çok kan insülin seviyesinin yüksekliği daha önemlidir.

Karciğer Yağlanması ve İnsülin Direnci

Karciğer yağlanması çoğunlukla insülin direnci olan kişilerde görülür. Vücutta artan glukoz yağ hücrelerine dönüştürülür. Buda karaciğerde yağlanma olarak ortaya çıkar. Karaciğer yağlanması karaciğer fonksiyonlarını bozar ve ilerleyen evrelerde siroz ve karaciğer kanserine neden olur.

Cilt Lezyonları

İnsülin direncin de artan kolesterol seviyeleri nedeniyle “Acanthosis Nigricans” adı verilen cilt lezyonlarına rastlanır. Bu lezyonlar kahve çekirdeği görünümde olup bu lezyonlara özellikle eklem bölgelerinde rastlanır.

Büyüme Anormallikleri

İnsülin direncinin çocuklarda görülmesi çok daha ciddi tıbbi durumlara neden olabilir. Özellikle hormonel ve seksüel gelişim yavaşlar. Ayrıca glukoz hücre içerisine giremediğinden dolayı vücutta ki enerji ihtiyacı karşılanamaz. Bu nedenle boy kısalıkları,hipogonadizm gibi patolojiler görülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir