İnsülin direnci nedir, pankreastan salınan insülin hormonu yağ, kas ve karaciğer gibi kan şekeri kullanan dokulara şekerin kullanılmasını ve alınmasını sağlayan bir hormondur. Dokularda insülin direnci bulunuyorsa şekerin dokular tarafından kullanılması, alınması ve yakılması güçleşir. Bu insülin salınımını arttırır. Yani pankreas daha çok çalışarak, daha çok insülin üretmeye başlar. Bu vücutta açlığa, daha çok yemek yemeye neden olarak kısır bir döngüye neden olur. Bu insülin rezervinin azalmasına ve hipertansiyon, obezite, ateroskleroz gibi süreğen seyirli hastalıkların oluşumuna zemin hazırlar. İnsülin direncinin toplum içinde artması teknoloji alanındaki gelişmelerle bağlantılıdır. Ulaşımda araçların kullanılması, masa başı çalışmaları, bilgisayar ve televizyon karşısında uzun zaman geçirilmesi vücuttaki yağ oranını arttırmakta ve insülin direncine zemin hazırlamaktadır. İnsanların kalorisi yüksek hazır gıdaları tüketmesi rahatsızlığın oluşmasını hızlandırmaktadır.

İnsülin direncinin oluşma nedeni nedir?

İnsülin direncinin oluşması sağlıksız beslenme koşullarından, hareketsiz yaşam tarzından ve genetik yatkınlık sonucunda oluşur. En sık yaşanma nedeni genetik yatkınlık olsa da, günümüzdeki beslenme koşullarının hazır gıdalardan oluşması ve kişilerin daha az hareket ederek yaşamlarını sürdürmesi sebebiyle, insülin direnci toplumu sıklıkla etkileyen bir problem haline gelmiştir.

İnsülin direnci ve kilo sorunları

İnsülin direncinin bulunması kişilerin kilo vermesini zorlaştırmaktadır. Bu problemu yaşayan kişiler daha çok acıkmakta ve çabuk yorulmaktadır. Bunun yanısıra sabırla yapılan beslenme programı, derli toplu spor yapma gibi aktiviteler insülin direncinin kırılmasına neden olur. Bu kişiler hayat boyu diyetlerini ve hareketlerine dikkat etmelidir.

İnsülin direncinin belirtileri nelerdir?

Kişilerin çabuk acıkması ve geç doyması
Ellerde ve ayaklarda titreme olması
Soğuk terleme ve baygınlık hissi
Tatlıya aşırı düşkünlük
Kilo artışı gözlenen kişilerin, ailesinde de diyabetli ve kilolu kişilerin olması durumunda insülin direnci araştırılmalıdır.

Bu belirtiler rahatsızlığın en belirgin özellikleridir. Kişilerin kilo verememekten yakınması ve kilolarından şikayetçi olması insülin direnci başta olmak suretiyle bununla ilişkili hastalıklar açısından taranmalıdır.

İnsülin direnci hangi hastalıkların oluşumuna zemin hazırlar?

Yapılan araştırmalar rahatsızlığın kanser ve obezite arasındaki ilişkiyi saptamıştır. Aynı zamanda kalın bağırsak, pankreas, yemek borusu, safra yolları, yumurtalık, rahim, tiroit, prostat, lenf kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir. Şeker hastalığı, lipid yüksekliği, karaciğer yağlanması, hipertansiyon, inme, polikistik over gibi hastalıklar üzerinde de etkisi bulunmaktadır. En son araştırmalarda Alzheimer ile bağlantısı olduğu da saptanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir