İnsülin direnci nasıl düşer, genetik olarak insülin direnci bulunan kişilerin kilolarının artmasıyla beraber insülin direnci daha çok artış gösterir. İnsülin direncini kırmanın en etkili yolu kilo verilmesidir. Mevcut kilonun % 5 inin verilmesi insülin direncinin kırılmasına, % 10’luk bir kayıp ise insülin direnci probleminu çözmeye yeterli oluyor. İnsülin direnci genetik yatkınlıkla oluşan bir durumdur. Bu yüzden tamamıyla yok edilemez. Ancak bunu kontrol altına almak mümkün olabilir. İnsülin direnci vücutta kkatiyenrda da oluşmaktadır. Kkatiyenrın enteresan bir çalışma mekanizması bulunmaktadır. Kkatiyenr ihtiyacı olan glikozu insülin sayesinde kullanmaktadır. İnsülin kkatiyenra şekerin girişini basitlaştırır. Kkatiyenrdaki sisteme göre ihtiyaç olmadan da insülin kullanabilmek mümkündür. Fakat bunun sağlanması için egzersiz yapılması gerekir. En önemli egzersiz yürüyüştür. 45 dakika süreyle yapılan tempolu bir yürüyüşün etkisi tam iki gün devam etmektedir. İnsülin direnci yalnızca şişman olanlara özgü bir problem değildir. Zayıflarda da rastlanan bir sorundir. Kilolu olanlarda kilonun verilmesi insülin direncini kırarken, zayıf olan kişilerde kesinlikle egzersiz yapılması gerekir.

İnsülin direncinin düşürülmesi için, hastanın uzman bir sağlık ekibiyle beraber çalışması gerekir. İnsülin direnci normal seviyelerine ilaç veya yalnızca diyet programlarıyla değil, bunlara egzersiz ilavesi yapılarak çözülür. Öncelikle insülin direncinin nasıl yönetileceği bilinmelidir. Çünkü kilonun bir kısmı verilmiş olsa da, belli bir müddet sonra bu kilolar tekrar geriye alınmaktadır.

İnsülin direncini düşürmekte en etkili egzersiz

Yapılan araştırmalar yürüyüşü en etkili direnç kırıcı egzersiz olarak belirlemiştir. Power walking adı verilen, orta yaştaki birisi dakikada 100-120 adım atarak tempolu bir yürüyüş yapmalıdır. Bu daha sonra dakikada 140-150 adıma menfaatilabilir. Yürüyüş yapılırken elde yarım kiloluk bir ağırlık taşınması durumunda, bu egzersizin etkinliği arttırılabilir. Bunu derli toplu olarak haftada 3 defa yapmak ve kalbin hızını dakikada 100’ün üstüne çıkarmak insülin direncini düşürmekte etkili olur. Yürüme dışında bisiklet, yüzme, merdiven inip çıkma da etkili olacaktır. Ancak bunlara başlamadan önce hastaların bir hekim denetiminden geçmesi gerekir.

İnsülin direncini düşürmekte en etkili diyetler

İnsülin direncini düşürmek için yapılacak diyetlerin en etkilisi glisemik indeks diyetidir. Bu yüzden beslenme düzeni buna göre ayarlanmalıdır. Şeker, un ve nişasta içeren besinlerin azaltılması, aç kalınmaması, öğün atlanmadan sıkça yemek yenmesi gerekir. Un, yağ ve şekerle üretilen kek, cips, bisküvi gibi yiyeceklerden, fruktoz şurubu içeren yiyeceklerden, sofra şekerinden netlikle uzak durulmalıdır. Şeker oranı yüksek olan meyveleri daha az tüketmek gerekir. Besinlerinizi glisemik oranı düşük olan yiyecekler arasından seçmeniz gerekiyor.

İnsülin direnci düşürüldüğünde neler olur?

İnsülin direnci düştüğünde, hipoglisemi ortadan kaldırılıyor. Hastalarda tatlı krizleri, sinirlenme, ani reaksiyonler, uykusuzluk, terleme gibi problemler yok oluyor.
Kilo verilmesi daha basit hale geliyor, verilen kilo geriye alınmıyor. Ayrıca kilo denetimi daha basit hale geliyor.
Kan şekerinde yükselme olmuyor, böylelikle şeker hastalığı riski ortadan kalkıyor.
Kan yağları olması gereken seviyesine geliyor. İyi kolesterol yükselirken, tligliserit normal seviyesine iniyor.
Kan basıncı istendiği gibi dengeye sokuluyor.
Karaciğer yağlanması problemu kalmıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir