İnsülin direnci belirtileri, metabolik bir sorunluluk olarak yaşanmaktadır. Bu hastalarda kan şekeri yağ, kas ve hücrelere girmekte zorlanmaktadır. Bu yüzden kanda şeker birikimi meydana gelmektedir. Bu durumda pankreas hücrelere daha çok şeker sağlamak için insülin üretimini arttırmaya başlayacaktır. Bu döngünün sonunda pankreas yorgun düşecek ve vücuda gerekli olan insülini bile sağlayamayacaktır. Pankreastan salgılanan insülinin vücutta gerektiği gibi kullanılamaması durumuna insülin direnci adı verilmektedir. Polikistik over sendromu, kilolu olmak, kortizonlu ilaç kullanımı, bel çevresinde kilo artışı, yaşlılık ve hareketsiz yaşam tarzı gibi faktörler insülin direnci oluşmasına neden olmaktadır. Kişilerin sabahları yorgun kalkması, geceleri uyanarak tatlı yeme talebinin duyulması, öğlen yemek sonrasında halsizlik ve yorgunluk çekilmesi insülin direnci belirtisi olarak kabul edilebilir.

İnsülin direnci oluştuğunda;

İnsülin direnci kkatiyenr ve karaciğerde etkilidir. Kanda bulunan şeker karaciğer ve kkatiyenr tarafından fazla miktarda alınır. Kişide direnç söz konusu olduğunda, yemekten sonra kanda yükselen şeker karaciğere ve kkatiyenra giremediğinden kanda birikmeye başlar, kan şekerinde yükselme olur.

İnsülin direnci insülin reseptörlerinde olan değişimlerden ve hücrelerde olan mitokondriumdaki değişimlerden kaynaklı ortaya çıkar.

İnsülin hormonu yağ dokusunda bulunan yağların çözülmesini engeller. İnsülinin etkisi azaldığında yağlar çözülmeye başlar ve kanda bulunan yağ asitlerinde artış olur.
Karaciğerdeki şeker üretimi sağlıklı kişilerde insülin hormonunun etkisiyle baskılanır. Diyabet hastalarında insülin etkisi olmadığından, karaciğerde aşırı şeker üretimiyle beraber kanda şeker oranı artar. Açlık kan şekerinin 100 mg/dl üzerine çıkması karaciğerdeki şeker üretiminin arttığını gösterir.

İnsülin direnci belirtileri nelerdir?

İnsülin direnci olduğunda kişilerde sık acıkma, tatlı yiyeceklere karşı aşırı eğilim, konsantrasyon azlığı, sabahları yorgun kalkma ve gün boyu yorgunluk hissi, öfkeli ve sabırsız ruh hali, yemeklerden sonra uyku hali, horlama ve uyku problemleri gibi etkilerin yanısıra bazı önemli belirtiler izlenebilir. Bunlar;

Acanthosis nigricans ve lekeler: Bu problem cilde renk veren pigmentlerde olan artışla beraber ciltte koyulaşma ve yumUşaklığında artış gibi etkilerle görülür. Daha çok vücudun koltuk altı, kasık, eklemlerin iç kısımları ve boyunda etkili olur. Bu rahatsızlık pankreastan salgılanan insüline yeterli cevap vermeyen kişilerde görülmektedir.
Nedeni açıklanamayan kilo artışı ve kilo vermede zorlanma: İnsülin direnci oluşan kişiler fazla gıda yemeseler bile kilolarında artış oluşur. Pankreastan üretilen insülinin fazla olması, vücutta yağ birikimine neden olur. Bu insülin direnci olan kişilerin hızlı kilo almasına ve kiloyu verememesine neden olur.
Adet düzensizliği ve aşırı tüylenme: Adetleri düzensiz olan veya hiç adet görmeyen kadınların insülin direnci açısından araştırılması gerekir. Polikistik over sendromu kadınlarda adet düzensizliği ile beraber kilo problemu ve aşırı tüylenme problemu yaşatabilir. Tüylenme vücutta bilinen yerlerin dışına çıkar.
Yağlı karaciğer: İnsülin direncinde en çok görülen belirtilerin içindedir. Önlem alınmazsa karaciğerde iltihaplanmaya kadar gidebilir.
Hipoglisemi açlık atakları: Hastalarda tatlı, unlu, şekerli besinlere karşı aşırı arzu, hızlı acıkma, çabuk yeme gibi belirtiler yaşanır. Ayrıca yorgunluk, sinirlilik ve uyku hali gözlemlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir