İnsülin çeşitlerini farklı başlıklar altında incelemek mümkün olabilir. İnsülin çeşitleri en fazla etki sürelerine göre değerlendirilmekte olup, bununla birlikte yoğunluklarına ve doğallıklarına göre de ayrılabilirler.

1 – Etki sürelerine göre insülin çeşitleri
İnsülin etki süreleri kısa, orta ve uzun olarak ayrılabilir fakat, orta ve uzun sürede tesir edenlere genel olarak bazal insülinler adı verilir.

* Kısa Etkili İnsülinler
Yemeklerden aşağı yukarı yarım saat önce uygulanırlar. Renkleri berraktır. Etki başlama süreleri 30 – 60 dakika olup, toplam etki süreleri 5 ile 8 saat arası değişiklik göstermektedir. Lispro ve Aspart gibi yapay çeşitleri de bulunmakla birlikte, Actrapid ve Humulin-R insan kaynaklı doğal insülinlerdir. Uygulama biçimi, deri altı, kas içi ve damar içi biçimindedir.

* Orta Etkili İnsülinler
İnsan kaynaklı doğal insülinler olup, renkleri bulanıktır. Uygulama zamanı kısa etkili insülinler ile aynıdır. Toplam etki süresi 12 – 24 saattir ve etki başlama süresi 2 ile 4 saat aralığındadır. Cilt altına uygulanırlar. Örnek : Humulin-N, İnsulatard

* Uzun Etkili İnsülinler
Etki başlama süresi aşağı yukarı 1 saattir. Uygulama zamanı için açlık ya da tokluk önemli değildir. Orta etkili insülinler gibi cilt altına uygulanırlar. Toplam etki süresi ise aşağı yukarı bir gündür. Renkleri berrak olan bu çeşitler, insülin aynısı yapay ürünlerdir. Örnek : Lantus, Levemir

Yukarıda tanımlanan gruplar haricinde hızlı etkili insülin çeşitleri de mevcuttur. Bu grubun temel özelliği ise etki başlama sürelerinin diğerlerine göre daha kısa oluşudur. Genellikle karışım insülin çeşitleri bu gruba girer. Örneğin; Humalog, Novorapid, Novomix 30.

2 – Yoğunluklarına göre insülin çeşitleri
Tamponlanmış, kristalize ve hazır karışım olmak suretiyle üçe ayrılırlar.

3 – Doğallıklarına göre insülin çeşitleri
Doğallıklarına göre iki çeşit insülin bulunmaktadır : İnsandan elde edilen doğal insülinler, yapay ya da sentetik insülin aynısı ürünler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir